Geschreven op: 7 augustus 2025
Laatst bijgewerkt: 8 augustus 2025
Overleg cao Beroepsgoederenvervoer: wat vindt HZC belangrijk?
Op 10 september 2025 hebben cao-partijen binnen het Beroepsgoederenvervoer weer een overleg gepland staan. Partijen direct betrokken bij de cao Beroepsgoederenvervoer zijn ook bezig met de herwaardering van functies. Op dit moment is daar nog weinig over bekend, maar HZC zal dit nauwkeurig volgen en als daar inhoudelijk meer over bekend is ook haar inbreng en visie op geven daar waar nodig.
Extra aandacht voor verticaal transport
HZC zet zich breed in voor de hele sector: van chauffeurs tot andere functies binnen de logistiek. Maar juist in het verticaal transport spelen specifieke vraagstukken die extra aandacht vragen.
We hebben al eerder gepleit om te kijken naar de mogelijkheid van een andere werkweek voor verticaal transportbedrijven en haar werknemers en daar ook onderzoek naar te laten doen voor de (overwegend) verticaal transportbedrijven. Vanuit onze achterban wordt hier speciaal aandacht voor gevraagd. Dit is een punt waarvan wij graag zien dat dit binnen cao-partijen bespreekbaar wordt gemaakt. Onderzocht kan worden waar de grote verschillen zitten met de horizontaal transportbedrijven en wat deze concreet betekenen in de praktijk en daar waar mogelijk en wenselijk er voor de verticaal transportbedrijven andere werkweken komen te gelden.
Veiligheid
Een ander punt is de veiligheid. Een enorm belangrijk punt en HZC is één van de initiatiefnemers geweest om tot een wettelijk verplichte certificering te komen voor de hijsbegeleiders/riggers/aanpikkers. Gelukkig is hier vanuit de verticaal transport werkgevers ook veel aandacht voor, maar iedereen is het er wel over eens dat er regelmatig nog problemen spelen omdat mensen onvoldoende gekwalificeerd zijn en de taal vaak een probleem is. Een goed samenspel tussen de kraanmachinist en de collega onder de haak is dus essentieel. Hijswerkzaamheden zijn een verhoogd risico. Opleiding en trainingen en certificeringen blijven dan ook een zeer belangrijk punt van aandacht. Ook in de cao.
Ook bij de opdrachtgevers van verticaal transportbedrijven is veiligheid een steeds groter thema. Bij de opdrachtgevers maakt men ook steeds meer zijn eigen veiligheidsbeleid en -regels, waar vervolgens werknemers en bedrijven weer mee te maken krijgen. Een voorbeeld is de veiligheidsbril. Om deze te hanteren bij gevaarlijke stoffen is prima maar bij het bouwen van windmolens en als het qua weersomstandigheden miezert en het zicht slechter wordt, komt dat de veiligheid niet altijd ten goede. Toch wordt er dan vaak vastgehouden aan regels. Een ander voorbeeld omtrent eigen regelgeving vanuit opdrachtgevers is die van hesjes voor de hijsbegeleiders/aanpikkers. Bij het ene bedrijf moet deze groen zijn, bij een ander bedrijf geel en bij weer een ander bedrijf wit, terwijl een wit hesje bij een ander bedrijf juist bij een uitvoerder hoort. Dat komt natuurlijk ook doordat hijswerkzaamheden in veel verschillende sectoren plaatsvinden met elk eigen regels. Maar dat kan dus ook verwarrend werken en niet leiden tot een zeker mate van gewenste uniformiteit. HZC wil op dit punt graag met de werkgevers van de verticaal transportsector aan tafel, maar bij voorkeur ook met de werkgeversorganisaties VVT en TLN. En waar nodig en mogelijk in de cao, maar ook daarbuiten en in andere sectoren, zal hier meer aandacht voor gevraagd worden.
Aparte loonschalen voor kraanmachinisten
Een ander aspect waar HZC aandacht voor vraagt is om aparte loonschalen voor (hijs) kraanmachinisten te creëren, met veel meer onderscheidend vermogen en de verantwoordelijkheden specifiek van (hijs)kraanmachinisten benadrukkend. De verantwoordelijkheden die in de praktijk aan een (hijs) kraanmachinist worden gehangen zijn vaak erg groot. Men werkt met kranen die vaak meer dan een half miljoen euro kosten en waarbij de veiligheidseisen, ook in het kader van het werken met de omgeving enorm zijn.
Met het daadwerkelijk borgen van de verantwoordelijkheden en waarderen van (hijs) kraanmachinisten in de cao wordt ook een duidelijk signaal naar de buitenwacht gegeven, de bedrijven die verticaal transportbedrijven inhuren. Als de waardering en beloning in verhouding tot de werkzaamheden en verantwoordelijkheden voor (hijs) kraanmachinisten geborgd zijn in de cao, dan zal in de ogen van HZC mede een gunstige invloed kunnen hebben op de instroom van de gewenste nieuwe medewerkers in de sector.
We brengen onze standpunten actief in via verschillende overlegtafels binnen de sector. Wil je op de hoogte blijven van het proces en het laatste nieuws? Word dan lid van onze WhatsAppgroep! Stuur hiervoor dan een email naar: aniekamp@hzc.nl met je 06-nummer en vermeld dat je toestemming geeft om opgenomen te worden in de HZC cao-app voor het beroepsgoederenvervoer.